Šie metai buvo labai svarbūs Anglijos Karališkajai šeimai. Pradedant nuo princesių gimimo, didingų jubiliejų iki Karaliaus ir Karalienės mirčių.
Karūnos yra vieni didžiausių juvelyrinių dirbinių, juos gaminant juvelyrai ne tik atsižvelgia į to laikmečio madas ir aktualijas, bet naudoja ir pačias prabangiausias medžiagas, dažnai jos būna įvertintos už rekordines pinigų sumas. Nepaisant monetizuotos vertės, karūnos dažnu atveju simbolizuoja naują etapą šalies viduje, jeigu jos yra naudojamos pagal paskirtį – karūnuoti šalies valdovą.
Karūnos yra pačių įvairiausių stilių apie kuriuos daugelis net neįsivaizduoja. Šiame tinklaraščio įraše apžvelgsime skirtingus karūnų stilius, jų skiriamuosius bruožus ir etiketą.
Karūnų klasifikavimas
Karūnos dažniausiai yra klasifikuojamos pagal paskirtį ir jų formą. Techniškai yra dvi didelės kategorijos ir subkategorijos:
- Karūnos
- Koronetės
- Tiaros
- Diademos
- Circlet
- Bando (pranc. bandeau)
- Kokošnikai
- Aigretės
Skirstant pagal etiketą, karūnos yra nešiojamos karūnuotų aristokratų ir/arba jų antrųjų pusių, o tiaros pagal senąjį etiketą gali būti nešiojamos tik susižadėjųsių arba jau susituokųsių merginų. Šiais laikais karūnos dėvimos arba karnavaliniuose renginiuose, kaip helovynas, Kalėdų vakarėliai arba labai prabangiuose renginiuose, kaip baltojo kaklaraiščio renginiai, vestuvės ir be abejonės karūnacijos.
Karūnos
Techniškai visi puošnūs galvos apdangalai, dėvimi su intencija parodyti statusą yra karūnos. Kadangi karūnos yra svarbiausios iš visų karūnų stilių, jos dažniausiai didžiausios. Visiškai pilnas apskritimas leidžia karūnai pilnai užpildyti galvos viršugalvį, todėl karūnos svorio atžvilgiu taip pat yra sunkesnės.
Dažnai naudojami didesni ir prabangesni to meto brangakmeniai, taurieji metalai, kailiai ir kitos medžiagos.
Viena žinomiausių ir svarbiausių karūnų yra Švento Edvardo karūna. Ji yra naudojama tik pagal paskirtį – karūnuoti Jungtinės Karalystės karalių arba karalienę. Paskutinį kartą ši karūna karūnavo Karalienė Elžbietą Antrąją, tai įvyko 1953 metais. Greitu metu ši karūna karūnuos naująjį Jungtinės Karalystės Karalių Čarlsą Trečiajį.
Koronetės
Karūnos nuo koronečių skiriasi labai nedaug. Koronetė, tai maža karūna, dažniausiai dėvima žemesnio rando aristokratų. Dažnai koronetės vaizduoja šeimos herbus ar kitą klano simboliką. Forma panaši į karūnos, taip pat pagamintos iš prabangių medžiagų, priklausant nuo šeimos turtingumo.
Viena įdomiausių koronečių yra Norvegijoje. Ji buvo specialiai pagaminta sosto įpėdiniui, Princui Karlui, bet niekada nepanaudota, nes jo tėvai niekados nebuvo karūnuoti Norvegijos monarchais. Istorija ganėtinai paini, nes Princas Karlas vėliau tapo karaliumi.
Koronetė pagaminta iš gėlavandenių Norvegijos perlų, inkrustruota auksu ir ametistais, peridotais ir citrinais. Ši koronetė sveria šiek tiek daugiau nei kilogramą.
Daugiau apie Norvegijos monarchiją galite skaityti https://www.royalcourt.no
Tiaros
Tiaros tai bendrinis pavadinimas karūnoms, kurios dažniausiai yra dėvimos moterų. Jos yra mažesnės, gali būti pilno apskritimo arba puslankio formos, visiškai simetriškos arba asimetriškos.
Dažnai tiaromis dabinasi princesės, jos yra įmantresnio dizaino ir lengvesnės. Kaip ir karūnos, tiaroms naudojamos pačios prabangiausios medžiagos, dizainas atsižvelgia į to meto madas.
Viena įspūdingesnių tiarų yra ‘Didžiosios Britanijos ir Airijos mergaičių’ tiara. Pavadinimas iš pradžių gali atrodyti keistokas, bet pagal istoriją ši tiara buvo padovanota moterų komiteto Princesei Mari vestuvių proga.
Ši tiara buvo viena mėgstamiausių Karalienės Elžbietos II, ji su šia tiara yra atvaizduota ir ant 20 svarų banknoto.
Kitas įdomus faktas apie šią tiarą yra tai, kad ji yra tranformeris – atskiras tiaros lankas leidžia reguliuoti karūnos aukštį, nešioti tiarą kaip bando arba kaip vėrinį.
Diademos
Diademos yra karūnų ir tiarų protėvės. Jos vienos pirmųjų galvos apdangalų dar Senovės Romoje ir Graikijoje naudotos parodyti statusą. Vieno aprašymo, kaip diademos atrodo – nėra. Dažniausiai jos yra puslankio formos.
Viena įsimintiniausių man diademų yra fiktyvi. Tai Rovenos Varnanagės diadema iš Hario Poterio. Šioje diademoje vaizduojama varnėnas išskleistais sparnais ir viduryje didelis ovalo formos žydras brangakmenis.
Circlet
Nėra lietuviško vertimo šio stiliaus tiarai. Esminis skirtumas, tai kad ši tiara apima pilną galvos perimetrą. Iš asmeninių pastebėjimo, šio stiliaus tiaros yra labai keltiško, galbūt net kažkiek pagoniško stiliaus. Dažnai tiaros priekis yra ant kaktos V formos, kuri suteikia visai kitokią formą.
Pati žinomiausia šio pavadinimo tiara yra ‘Karalienės Viktorijos Indiška Circlet’. Ši tiara turi įspūdingą istoriją, net nuo 1853 metų. Ji buvo įkvėpta Princo Alberto kelionių po Indiją ir padovanota Karalienei Viktorijai. Karūnoje buvo inkrustuoti opalai, bet kai tiarą parėmė Karalienė Aleksandra, ji juos pakeitė rubinais, nes manė, kad jie neša blogą likimą.
Bando (pranc. bandeau)
Bando stiliaus tiaros atrodo kaip stori plaukų lankeliai. Žinoma, pagaminti iš tauriųjų metalų ir brangakmenių. Jie ypatingai išpopuliarėjo praėjusio amžiaus pradžioje su Art Deco stilistika. Simetrija, daug deimantų, metalo intrikacijos, tai tik keletas bando bruožų.
Kas domisi Britų Monarchais ir sekė Princo Hario ir Meghan Markle vestuves – tai būtent šio stiliaus tiarą nuotaka dėvėjo. Ši bando stiliaus tiara buvo specialiai sukurta Karalienei Mari 1932 metais. Įdomiausias faktas, kad tiaros viduryje yra segė, kurią galimą dėvėti atskirai. Ši segė mena 1893 metus, kurie žymi Karalienės Mari vestuves.
Kokošnikai
Kokošnikas, yra kilęs iš slavų kalbos. Tai sufleruoja, kad šio tipo tiaros yra kilusios iš slaviškų kraštų. Manau daugelis yra matę slavišką folklorą, kur jaunos merginos šoka su dideliais galvos apdangalais. Tai ir yra kokošnikas. Žinoma, neturtingi piliečiai juos kurdavo iš medžiagų arba gėlių, o turtingieji iš brangakmenių.
Kadangi Europos monarchai tarpusavyje labai artimai bendraudavo, kokošnikai yra matomi ne tik ant slaviškos kilmės monarchų. Jais dabinasi ir danų, ir anglų karališkosios šeimos.
Greville Smaragdų Kokošnikas pagamintas 1919 metais, prancūzų juvelyrikos namų Boucheron. Kokošnikas pagamintas iš platinos, baltų ir rožinių deimantų, bet pagrindinis akcentas yra milžiniški smaragdai. 1942 metais šią tiarą paveldėjo Karalienė Elžbieta II ir 2018 metais Princesė Eugenija dėvėjo savo vestuvių dieną.
Aigretės
Aigretės tai labai puošnios plaukų segės su plunksnomis. Jos yra ganėtinai unikalios – jas galima dėvėti kaip seges į rūbus, plaukus, kaklo vėrinį. Aigretės yra mažiau formalios negu tiaros, jas dažnai dėvi formalių švenčių metu ir jomis labai mėgsta dabintis nuotakos. Kabaretas yra viena iš meno rūšių, kur aigretės yra dalis įvaizdžio.
Ruošiant šį įrašą sunkiausia buvo atrinkti tikslią informaciją. Kadangi daug terminų yra tarpusavyje maišoma arba supaprastinama, tai labai apsunkina paiešką. Iš pradžių ir aš maniau, kad yra tik trys tipai – karūnos, tiaros ir diademos. Bet kuo toliau į mišką – tuo daugiau medžių.
Komentarai (0)